V World Junior Championships TKD ITF Results - 2000

23.08-26.08.2000 Phenian, North Korea

 

 

 


Patterns

Female Male
I degree I degree
1 Kan Alexandria Russia 1 Bu Song Min North Korea
2 Muritdinova Flyora Uzbekistan 2 Kim Arutur Kazachstan
3 Coranel Ana- Argentina 3 Goh Keng Wei Malaysia
3 Pak Hyang Mi North Korea 3 So Byong Su KF TKD Japan
 
II degree II degree
1 Jong Son Hui North Korea 1 Chae Sim Myong North Korea
2 Goneau J. Marielise Canada 2 Nim Dmitry Uzbekistan
3 Boreiko Yulia Russia 3 Kim Ho China
3 Chew Siew Chin Malaysia 3 K. Nicolas Sebastian Argentina
 
III degree III degree
1 Ro Song Hui North Korea 1 Pak Chung Song North Korea
2 Novikova Alexandra Russia 2 Beccore German Luis Argentina
3 Bektemirova Flyora Uzbekistan 3 Hencke Michael USA
  3 ? Grenlandia
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 North Korea 1 North Korea
2 Czech Republic 2 Russia
3 Russia 3 Czech Republic
3 Uzbekistan 3 China

 


Sparring

Female Male
up to 42 kg up to 52 kg
1 Kim Jong Ae North Korea 1 Li Chol Rim North Korea
2 Kostikova Ludmila Russia 2 Shamanin Anton Russia
3 Yunusova Nigora Uzbekistan 3 Charalampos Mouratidis Greece
3 Serrano Ana Soledad Argentina 3 Godoy Jorge Argentina
 
to 48 kg to 58 kg
1 Hwa Ryon Bok North Korea 1 Kim Kwang Hyon North Korea
2 Nemcova Vera Czech Republic 2 Urbanek Jaroslav Czech Republic
3 Yachichenko Maria Russia 3 Olkiewicz Konrad - Poland
3 Maria S. Undurraga Argentina 3 Yurikov Konstantin Russia
 
to 53 kg to 63 kg
1 Sin Hae Song North Korea 1 Kang Sang Jun North Korea
2 Paprocka Joanna - Poland 2 Amelin Igor Kazachstan
3 Agapichvili Mariam Russia 3 Angutinnguaq Tittussen Grenlandia
3 Mkolakaki Athanasia Greece 3 Aziz Abdellahi Canada
 
to 60 kg to 70 kg
1 Kim Un Sim North Korea 1 Popov Vassili Russia
2 Bidlasova Nadezda Czech Republic 2 Kuśpit Tomasz - Poland
3 Lvanova Anna Russia 3 Ibaragimov Ferus Uzbekistan
3 L. Anabel Solage Argentina 3 Jake Goldsmith New Zealand
 
over 60 kg over 70 kg
1 Coronel Ana Argentina 1 Batista J. Lucas Argentina
2 Tosuarova Petra Czech Republic 2 Basanidis Sergios Greece
3 Anton Diana Canada 3 Murawiecki Łukasz - Poland
3 Kim Nam Hui North Korea 3 Parokhin Andrei Russia
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 North Korea 1 Poland
2 Argentina 2 Russia
3 Poland 3 Argentina
3 Russia 3 North Korea

 


Special Techniques

Female Male
Individual Individual
1 Sin Hae Sung North Korea 1 Bu Song Min North Korea
2 Kisiel Martyna - Poland 2 Bobek Tomas Czech Republic
3 Bidlasova Nadezda Czech Republic 3 Forrest Norman Andrew Canada
3 Coronel Ana Argentina 3 Lulek Maciej - Poland
 
Team Special Techniques Female Team Special Techniques Male
1 North Korea 1 North Korea
2 Poland 2 Czech Republic
3 Russia 3 Kazachstan
3 Argentina 3 Argentina

 


Power Test

Female Male
Individual Individual
1 Bocian Beata - Poland 1 O Pyong Rim North Korea
2 Ro Song Hi North Korea 2 Murawiecki Łukasz - Poland
3 Tosnarova Petra Czech Republic 3 Hanson Mark. Toar Canada
3 Bektemirova Flyora Uzbekistan 3 Sophearith Sous Kambodia
 
Team Power Test Female Team Power Test Male
1 North Korea 1 North Korea
2 Poland 2 Czech Republic
3 Russia 3 USA
3 Uzbekistan 3 Argentina

 


General Clasification

Teams Female 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea 12 
2     Poland
3     Argentina
4     Czech Republic
5     Russia
6     Uzbekistan

 

Teams Male 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea 10 
2     Poland
3     Czech Republic
4     Russia
5     Argentina
6     China
6     Kazachstan
6     USA

 

General Classification by Country 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea 21  68 
2     Poland 22 
3     Russia 10  24 
4     Argentina 11  21 
5     Czech Republic 19 
6     Uzbekistan
7     Kazakhstan
8     Canada
9     Greece
10     Malaysia
10     China
10     USA
10     Grenlandia
14     KF TKD Japan
14     Kirgistan
14     New Zealand
14     Kambodia
18     Australia
18     Austria
18     Belarus
18     Chile
18     Indonesia
18     Japan
18     Yugoslavia
18     Mongolia
18     Nepal
18     Germany
18     Paraguay
18     Slovakia
18     Slovenia
18     Siria
18     Ukraine
18     Uruguay
18     United Kingdom

 


Best Competitiors

Best Competitior Female  Best Competitior Male 
  II  III    II  III 
Sin Hae Song - North Korea Bu Song Min - North Korea
auteur:
date de: 2000-06-12 18:23:00
Nombre de lectures: 1501
  • Usuarios